Zamknij Nasza strona internetowa używa cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych. Każdy może zaakceptować cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce. Więcej informacji na stronie: nasza polityka prywatności.
Szukaj:

Jak rozpoznać depresję?

Nasz krótki poradnik "Jak rozpoznać depresję" ma dwa cele.

Po pierwsze, może pomóc w zrozumieniu niepokojącego, choć i interesującego zjawiska, jakim są duże trudności, jakie nierzadko zachodzą w rozpoznawaniu depresji. Trudności te mają sami chorzy na tę chorobę, ich rodziny i przyjaciele, a także lekarze i psycholodzy. W konsekwencji tego często dochodzi do nierozpoznawania tej choroby u osób, które na nią cierpią.

Po drugie, może być pomocny dla osób, które chcą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy podejrzenie depresji u nich samych jest uzasadnione. Dla osób, które nie czują się dobrze, doznają niejasnych dolegliwości i stawiają sobie pytanie, czy nie są chore na depresję.

Zwracamy jednak uwagę, że poradnik ten nie służy do rozpoznawania depresji u samych siebie. Postawienie ostatecznego rozpoznania powinno się zostawić specjaliście, albo takie własne „rozpoznanie” z nim zweryfikować.

Treść tego krótkiego poradnika podzieliliśmy na trzy tematy:

  1. Dlaczego tak trudno rozpoznać depresję?
  2. Czy depresja jest chorobą psychiczną czy chorobą ciała?
  3. Jakie dolegliwości wskazują, że mogę mieć depresję?
Zobacz także:

Data publikacji: 6.07.2005
Data aktualizacji: 04.09.2011